SPOR festival has previously presented works by:


Composers/Artists:

A
Peter Ablinger (AT) – 2010
Hans Abrahamsen (DK) – 2008
Patricia Alessandrini (FR) – 2011
Birgitte Alsted (DK) – 2011
Simon Steen-Andersen (DK) – 2005, 2009, 2011
Martin Stig Andersen (DK) – 2005
Jacob Anderskov (DK) – 2007
Louis Andrissen (NL) – 2011
Georges Aperghis (GR/FR) – 2006, 2009
Scott Arford (US) – 2008
Kaj Aune (NO) – 2007, 2009, 2010
B
Cecile Babiole (FR) – 2007
Joanna Bailie (UK/BE) – 2008, 2011
Natasha Barret (NO) - 2007
Samuel Beckett (IE) – 2006
Martinka Borbrikova (SE) – 2011
Ole Buck (DK)  – 2006
Erik Bünger (SE) – 2009
Malin Bång (SE) - 2008
C
John Cage (US) – 2008, 2009
Joel Cahen (IL/UK) – 2011
Oscar de Carmen (ES/SE) – 2011
Carl Emil Carlsen (DK) – 2008
Carpets Curtains (CZ) - 2008
Anna Berit Asp Christensen (DK) – 2011
Jeppe Just Christensen (DK) – 2008, 2011
Simon Roy Christensen (DK) – 2010
Christian W Christensen (DK) – 2006, 2009
Roc Jiménes De Cisneros (ES) – 2010
Nicole Cohen (US/DE) – 2008
D
Morten Skovgård Danielsen (DK) – 2005
Søren Daugbjerg (DK) – 2007
E
Jonathan Eato (UK) – 2006
Leif Elggren (SE) – 2008
Lawrence English (AU) – 2008
F
André Falsig (DK) – 2010
Ellen Fellmann (DE) – 2011
Emmanuel Flores (MX) – 2010
Maria-Laurette Friis (DK) – 2007
Christopher Fox (UK) – 2010
Monika Frycová (CZ) – 2010
Takashi Fujii (JP) – 2006
Beat Furrer (AT) – 2009
G
Heiner Goebbels (DE) – 2005
Kasia Glowicka (PL) – 2010
H
Lars Petter Hagen (NO) – 2005
Andrew Hamilton (IE) – 2006
Damien Harron (UK) – 2006
Hanna Hartmann (S) – 2008
CM von Hausswolff (SE) – 2008
David Helbich (DE) – 2010
Juliana Hodkinson (UK) – 2005, 2006, 2007, 2008, 2011
Jexper Holmen (DK) – 2005, 2008
Pelle Gudmundsen-Holmgreen (DK) – 2006, 2011
Jens Hørsving (DK) – 2005
I
Mette Ingvartsen (DK) - 2011
J
Kaspar Jarnum (DK) – 2006
Sven-Åke Johansson (SE/DE) – 2011
Cecilia Jonsson (NO) – 2011
Esajas Fogelvik Järnegard (SE) – 2008
Ole Jørgensen (DK) – 2011
K
Mauricio Kagel (AR/DE) – 2009
Jacob Kirkegaard (DK) – 2008, 2010,
Jonas R Kirkegaard (DK) – 2010
Signe Klejs (DK) - 2009
Søren Lyngsø Knudsen (DK) – 2010
Birgitte Kristensen (DK) - 2011
Kunstgruppen van Gogh (DK) – 2007
L
Brandon Labelle (US) – 2008
Helmut Lachenmann (DE) – 2010
Christian Lauba (FR/TN) – 2008
Lasse Laursen (DK) – 2005
Bernhard Leitner (AT) – 2011
Signe Lidén (NO) – 2011
Alvin Lucier (US) – 2006
Simon Løffler (DK) – 2011
M
Christian Marclay (US) – 2007
Roger Marsh (UK) – 2006
Benedict Mason (UK) – 2007
Christian Flopper Mastrup (DK) – 2011
Benoit Maubrey (DE/US) – 2011
Christophe Meierhans (BE) – 2010
Wolfgang Amadeus Mozart (AU) – 2010
Rei Munakata (JP/SE) – 2008
N
Sergej Newski (RU) – 2008
Carl Bergstrøm Nielsen (DK) – 2008
Benny Nilsen (SE) – 2010
Ivo Nilsson (SE) – 2007
Luigi Nono (IT) – 2005
Koen Nutters (NL) – 2010
Michael Nyvang (DK) – 2005, 2007, 2008
Per Nørgaard (DK) – 2006, 2009
O
Helmut Oehring (DE) – 2005, 2009
Jonas Olesen (DK) – 2010, 2011
P
Páll Ivan Pálsson (IS) – 2010
Bernhard Parmegiani (FR) – 2007
Jakob Brandt-Pedersen (DK) – 2007
Karsten Pflum (DK) – 2010
Lynn Pook (FR/DE) - 2011
R
Karl Aage Rasmussen (DK) – 2005
Trond Reinholdtsen (NO) – 2010
Morten Riis (DK) – 2010
Steven Roden (US) – 2008
Ana Maria Rodriguez (AR/DE) – 2011
Lucia Ronchetti (IT) – 2009
Axel Rudebeck (SE) – 2008
Niels Rønsholdt (DK) – 2009, 2011
S
James Saunders (UK) – 2008
Rebecca Saunders (UK) – 2008
Giacinto Scelsi (IT) – 2009
Salvatore Sciarrino (IT) – 2005
Joonas Siren (FI) – 2011
Mathias Spahlinger (DE) – 2005
Annette Stahmer (DE) – 2008
Åsa Stjerna (SE) – 2010
Stormhat (DK) – 2010
Henrik Strindberg (SE) – 2008
Gerhard Stäbler (DE) – 2009
Bjørn Svin (DK) - 2007
Rune Søchting (DK) – 2010
Bent Sørensen (DK) – 2005, 2008, 2010, 2011
T
Atau Tanaka (JP) – 2007
Hans Peter Stubbe Teglbjærg (DK) – 2005, 2009
Jørgen Teller (DK) – 2007
James Tenney (US) – 2006
Øyvind Torvund (NO) – 2008
V
Els Viaene (BE) – 2011
Elin Øyen Vister (NO) – 2011
Claude Vivier (CA) – 2009
Voks (DK) – 2010
Michael Vorfeld (DE) – 2011
Tanja Vujinovic (SI) – 2008
W
Rolf Wallin (NO) – 2005
Jennifer Walshe (IE) – 2007, 2009
James Webb (ZA) – 2008
Judith Weir (UK) – 2006
Jana Winderen (NO) – 2010
Lauri Wuolio (FI) – 2011





Performers/ensembles/musicians:

A
Aarhus Audio Ballerina
Aarhus Symfoniorkester (DK) – 2005, 2007, 2008, 2009
Peter Ablinger (AT) – 2010
Shila Anaraki (BE) – 2011
An Auf (DK) – 2007
Jacob Anderskov (DK) – 2007
Lisbeth Sonne Andersen (DK) – 2011
Kerry Andrew (UK) – 2006
Ars Nova Copenhagen (DK) – 2006
asamisimasa (N) – 2008
Signe Asmussen (DK) – 2009
Kaj Aune (DK) – 2007, 2010
B
Helle Bach (DK) – 2011
Arnulf Ballhorn (DE) – 2011
Black Hair (UK) – 2006
Andreas Borregaard (DK) – 2011
C
Concerto Clemens (DK) – 2006
Eric-Maria Couturier (FR) – 2007
Curious Chamber Players (S) – 2008
D
Sarah Dacey (UK) – 2006
Kaj David (DK) – 2011
Thomas Desy - 2009
DYGONG (DK) – 2008
DJtrio; C Marclay (US) ErikM (FR) J Olesen (DK) – 2007
E
Sidsel Endresen (NO) – 2005
Iben Engberg (DK) – 2011
Mads Engell (DK) – 2011
Ensemble 2000 (DK) – 2007
Esbjerg Ensemble (DK) – 2009
F
FIGURA Ensemble (DK) – 2009
Bobby Fischer - 2009
Emmanuel Flores (MX) – 2010
Maria-Laurette Friis (DK) – 2007
Monika Frycová (CZ) – 2010
G
Claire Goldfarb (BE) – 2011
Erik Henrik Goldschmidt (DK) – 2005
Henriette Groth (DK) – 2007
Grupo Cubita (DK/CU) – 2011
H
Søren K Hansen (DK) – 2006
Carsten Seyer-Hansen (DK) – 2006
Paul Hillier (UK) – 2006
I
Mette Ingvartsen (DK) – 2011
J
Gert Henning-Jensen (DK) – 2011
Henriette Jensen (DK) – 2011
Oscar Henning-Jensen (DK) – 2011
Jakob Bloch Jespersen (DK) – 2011
Sven-Åke Johansson (SE/DE) – 2011
K
Erik Kaltoft (DK) – 2005
Kammerensemble Neue Musik (DE) – 2011
Dalila Khatir (FR) – 2007
Mark Knoop (UK) – 2010
Birgitte Kristensen (DK) – 2011
Jakob Kullberg (DK) – 2009
L
Frederik Munk Larsen (DK) – 2011
Gunther Lebbing (DE) - 2010
Lore Lixenberg (UK) – 2009
M
Joseph Marsh (UK) – 2006
MoHa! (NO) – 2011
Anna Molyneux (UK) – 2006
MooseMATRIX (DK) – 2005
Ikue Mori (US) – 2007
David Moss (US) – 2005
Rei Munakata (JP/SE) – 2011
Anna Myatt (UK) – 2006
N
Neue Vocalsolisten (D) – 2009
Ivo Nilsson (SE) - 2007
O
Franck Ollu (FR) – 2007, 2009
Braad Owe (DK) – 2007
P
Guido Paevatalu (DK) – 2011
Zeena Parkins (US) – 2007
Tom Pauwels (BE) – 2010
Plus – Minus Ensemble (BE/UK) – 2010
Ulrich Polster (DE) – 2011
John Potter (UK) – 2006
Kasper Daugaard Poulsen (DK) – 2011
R
Trond Reinholdtsen (NO) – 2010
Barbara Romen (AT) – 2010
Xavier Le Roy (FR/DE) – 2010
Rustavi Choir (GE) – 2009
S
SCENATET (DK) -2008, 2009, 2010, 2011
Gunther Schneider (AT) – 2010
SENSORS_SONICS_SIGHTS (FR/JP) – 2007
Rikke Simonsen (DK) – 2005
Sinus Kvartetten (DK) – 2006
Jocelyn B. Smith (US/DE) – 2005
Staalplaat Soundsystem (NL/DE) – 2008
Thomas Søndergård (DK) – 2005
T
Tape That (BE/NL) – 2010
The Ghettoblaster Ensemble (DK) – 2007
Aya Tominaga (JP) – 2005
Trio Aristos (DK) – 2010
V
Juri Vagner (DK) – 2011
Vienna Vegetable Orchestra (AT) – 2008
Michael Vorfeld (DE) – 2011
Voz Nueva (DK) – 2005, 2011
W
Richard Wistreich (UK) – 2006
Ø
Henrik Øvad (DK) – 2011
Å
Århus Sinfonietta (DK) – 2005, 2006, 2010

SPOR2011